yaşlı bakım huzurevleri alzheimer demans hasta bakıcı unutkanlık geriatri bunama alzaymır

YAŞLILIKTA BESLENME – Yaşlı Bakım Geriatri Alzheimer Demans Bunama Tedavi Özel Huzurevi Bakıcı Bakımevi

Yaşlanma organlar ve hücrelerin çeşitli fonksiyonlarının değişmesidir. Yaşlılık ile birlikte bağışıklık sisteminde önemli değişiklikler olur. Bunun için beslenme çok önemli bir etkendir. Yaşlının bağışıklık sisteminin güçlü olabilmesi sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile mümkündür.

Yaşlı Bakım Geriatri Alzheimer Demans Bunama Tedavi Özel Huzurevi Bakıcı Bakımevi
Yaşlı Bakım Geriatri Alzheimer Demans Bunama Tedavi Özel Huzurevi Bakıcı Bakımevi

 Yaşlanma ile  beraberinde gelen  diş kayıpları, iştahsızlık, besin öğelerinin sindirimi ve emilimin azalması, tat ve koku almada azalma gibi etkenler beslenmeyi olumsuz etkileyebilmektedir Yaşlılarda metabolizmanın yavaşlaması ve fiziksel aktivitelerin azalması genelde enerji ihtiyacının azalmasını da beraberinde getirir Çeşitli vitamin ve benzeri takviyelerin yanında yeterli ve dengeli beslenme şarttır.  Bu şekilde yaşlının yaşam süresi ve kalitesi arttırılabilir. Yaşlılıkta bazı gıdalara gereksinim artar. Bazılarına da gereksinim azalır. Sağlıklı beslenebilmek için bütün besin gruplarının yaşa, cinsiyete, kiloya ve fiziksel aktiviteye göre düzenlenmesi gereklidir. Bugün ülkemizde yaşlı nüfusun artmakta olduğu bilinen bir gerçekliktir. Yaşlılığa bağlı hastalıkların ( koroner kalp hastalığı, diyabet,  kanser ve damar hastalıkları v.b…) en aza indirilebilmesi için beslenme önemli faktördür.

Yaşlılıkta düzenli beslenmenin önemli olduğu göz önünde bulundurulmalı, kullanılan ilaçların besinlerle etkileşimde olabileceği de düşünülerek gerekirse bir hekim kontrolünde sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.

YAŞLILIKTA VÜCUTTA  OLUŞAN DEĞİŞİMLER

Kilo; Yaşlı bireyde  kilo kaybı oluşabilir.

Kas Yapısı; Kas yapısında bozulma oluşur.

Kas ve Kuvvet Kaybı; Nedeni olmadan kas ve kuvvet kaybı yaşamaktadırlar.

Kemik  Yapısı; Yaşlandıkça kemik yapısında bozulmalar oluşmaktadır. (Kemik erimesi gibi..)

Hücre içi kütle azalması; Hücre içinde buluna sıvıların azalması enerji harcanmasını azaltabilir.

 Yağ kütlesi; Dengesiz ve düzensiz beslenme vücuttaki yağ kütlesinin değişimine sebep olacağından kalp damar hastalıkları ve diyabete neden olabilir.

Su Metabolizması; Fazla enerji harcanmaması nedeniyle birey yaşlandıkça sıvı tüketimi azalma gösterebilir.

Enerji değişimi; Yaşlılıkta tat alma ve duyularda azalma ile yapılan diyetin enerji alımını azalttığı bilinmektedir.

Bağışıklık düzeyi; Yaşlılık evresinde bağışıklık sisteminde farklılıklar ortaya çıkmakta ve bu yaşlıda bazı sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Oluşan sağlık sorunlarında iyileşmeyi geciktirmektedir.

Vitamin ve Mineraller; Yaşlılıkta alınan vitamin ve minerallerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.

Nörolojik Bozukluklar; Yaşlanma ile ortaya çıkan beyindeki olumsuz değişikliklerin sonucunda demans ve mental yetersizlik görülebilir. Bu yaşlanmakta olan bireylerin en çok kaygılandığı durumdur.

YAŞLILIKTA SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Yaşlılıkta sağlıklı olabilmek için vücut için gerekli besinler mutlaka alınmalıdır. Günde düzenli olarak üç öğün beslenilmelidir. Besinler hazırlanırken daha çok sağlıklı yöntemler tercih edilmeli, sebze ve meyve çeşitliliğine özen gösterilmelidir. Aşırı yağ tüketiminden kaçınılmalı çeşitli egzersizler ve aktiviteler yardımıyla kilo ve kas yapısı korunmalıdır. Posalı yiyecekler yemeye özen gösterilmeli, ekmek ve tahıllar yeteri kadar alınmalı, kalsiyumca zengin besinlere önem verilmelidir. Tuz ve şeker tüketiminden kaçınılmalı, bol bol su ve diğer sıvılar alınmalıdır. Alkol ve sigara kullanılmamalıdır.