yaşlı bakım huzurevleri alzheimer demans hasta bakıcı unutkanlık geriatri bunama alzaymır

DEMANS (BUNAMA ) NEDİR? – Yaşlı Bakım Geriatri Alzheimer Demans Bunama Tedavi Özel Huzurevi Bakıcı Bakımevi

Toplumda daha çok bunama adıyla bilinen Demans zihinsel beceri ve unutkanlığın hastalık sebebiyle zayıflaması ve bozulmasıdır. Genelde yaşlılık nedeniyle olduğu kanısı yaygın olsa da demans (bunama) bir hastalıktır. Ancak bu hastalık yaşlılıkta artış gösterir. Demansın yaşlılık nedeniyle oluşan unutkanlıktan ayrılması gerekmektedir.

Yaşlı Bakım Geriatri Alzheimer Demans Bunama Tedavi Özel Huzurevi Bakıcı Bakımevi
Yaşlı Bakım Geriatri Alzheimer Demans Bunama Tedavi Özel Huzurevi Bakıcı Bakımevi

DEMANS BELİRTİLERİ NELERDİR?

En önemli belirtiler hafıza problemleri ve unutkanlık olmakla birlikte; kişisel eşyaların kaybolması, randevuların unutulması, aynı konuların tekrar tekrar anlatılması gibi zihinsel sorunlar da oluşmaktadır. Hasta yön bulmada güçlük çekmekte giderek kaybolmaktadır. Gündelik hayatta kullandığı aletleri kullanmada zorluk yaşamaktadır. (çatal, kaşık, tarak vb..)Önceleri bazı sözcükleri hatırlayamamakta, giderek konuşma bozukluğu yaşamaktadır. Yaşadığı basit sorunlarda bile çözüm üretemez. Nesneleri ve yüzleri tanımakta zorlanır. Yeme ve cinsel konularda dürtü kontrolünü kaybeder. Çevresine karşı ilgisiz davranır. Yaşına uymayan aşırı tavırları vardır. Düşünce bozukluğu yaşar. Olmayan şeyleri görür, duyar. Sürekli huzursuzluk yaşar. Yerinde duramaz çabuk sıkılır. Amaçsız hareketler yapar. Aynı hareketleri tekrar eder. İlgisiz yerlere eşyaları istifleme gibi davranış bozuklukları gösterir. Normal hayatını sürdürürken yaptığı iş ve davranışları yapamaz. Bakımına ve hijyenine önem veremez.

ALZHEİMER VE DEMANS HASTALIĞI BİRBİRİNDEN FARKLI MIDIR?

Demans hastalığının nedeni çoğunlukla Alzheimer tipi demanstır. Ancak demans hastalığına neden olan başka hastalıklar da vardır. Kan dolaşımına bağlı demans hastalığı ve çeşitli ilaçların yan etkileri olarak da demans hastalığı görülebilir.

ALZHEİMER HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRİZ?

Alzheimer Hastalığından korunmak için; Sağlıklı ve dengeli beslenin, sigaradan uzak durun, düzenli uyuyun, şekerden uzak durun. Beslenirken organik beslenin , kilonuzu kontrol altında tutun, stresten uzak durun. Yemek pişirme gereçlerinizi sağlıklı olanlarla değiştirin. Yemeklerinizi düşük ısıda pişirin, güneş ışığından yararlanın. Sosyal ilişkiler kurun ve Düzenli olarak hekiminize görünün.