yaşlı bakım huzurevleri alzheimer demans hasta bakıcı unutkanlık geriatri bunama alzaymır

YAŞLILIK DÖNEMİNDE GÖRÜLEN HASTALIKLAR – Yaşlı Bakım Geriatri Alzheimer Demans Bunama Tedavi Özel Huzurevi Bakıcı Bakımevi

Artık günümüzde 65  yaş ve üstü yaşlılık dönemi kabul edilmektedir. Yaşlılık dönemi ile birlikte bireylerin şikâyetleri artmaktadır. Bu nedenle yaşlı bireylerin daha sık doktor kontrollerine gitmesi şikayetlerin azalmasında önemli bir etmen olacaktır. Yaşlılık bir hastalık değildir. Yaşamın doğal döngüsü içerisinde bir dönemdir. Ancak yaşlılıkta  bireylerin bazı hastalıklara yakalanma olasılıkları artmaktadır.

Yaşlılık döneminde bazı hastalıklar daha sık görülmektedir. Bunlardan bazıları; düşmeler, işitme   bozuklukları, Alzheimer ve demans, sinir sistemindeki sorunlar, kas ve iskelet bozulmaları, kalp ve damar hastalıkları ve diyabet, solunum bozuklukları, sindirim sorunları  vb…gibidir.

Yaşlı Bakımı Geriatri Alzheimer Demans Bunama Huzurevi Özel Yaşlı Bakıcı Yaşlı Bakımevi
Yaşlı Bakımı Geriatri Alzheimer Demans Bunama Huzurevi Özel Yaşlı Bakıcı Yaşlı Bakımevi

Yaşlılıkta düşmeler; Yaşlı bireylerin en önemli risklerden biri düşmelerdir. Yaşlı birey son derece sağlıklı olsa bile düştüğünde oluşabilecek kırıklar  yaşlıyı yatağa bağlayabilir. Bu durumdan kurtulabilmek için yaşlı bireyin yaşam kalitesini arttıracak ve yaşamını kolaylaştıracak önlemler alınmalıdır. Mümkünse merdivensiz bir yaşam alanında bulunulmalı,  ayağının takılabileceği ve herhangi bir çarpmaya neden olabilecek  eşyalardan uzak durulmalıdır.

İşitme   sorunları; Yaşlı bireyin yaşam kalitesini düşüren bir diğer etken de işitme sorunlarıdır. Yaşlı birey artık duymakta zorlanıyorsa, konuşmalara eskisi kadar katılmıyorsa, söylediklerini tekrar ediyorsa, yaşlı birey derdini anlatamadığı için daha agresifse bu durum  demans ile karıştırılmaktadır. Yaşlı birey doktor kontrolünden sonra  işitme sorunundan kurtulabilecektir. Bu da yaşlı bireyin sosyal yaşama daha kolay uyum göstermesini sağlayacaktır.

Alzheimer ve Demans: Bu durumun önüne geçebilmek için yaşlı bireyin zihinsel egzersizler yapması gerekmektedir. Yaşlı bireye bir köşeye atılmadığının, sosyal hayatın içinde olmasın gerektiğinin ve hobi edinmesinin gerektiği anlatılmalıdır. Bu rahatsızlık oluşmadan önlem alınmalıdır.

Sinir Sistemindeki Sorunlar; Yaşlılıkta ortaya çıkabilecek bir diğer sorunda sinir sistemi sorunlarıdır. Alzheimer, Parkinson ve felç bunlardan bazılarıdır. Bu hastalıkları önlemek için düzenli doktor kontrolünden geçmek çok önemlidir.

 Kas ve İskelet sistemindeki Sorunlar;  Bireylerin yaşlılıkla oluşan  kas ve iskelet sistemindeki sorunları yaşam kalitesini düşüren bir diğer etmendir. Kireçlenme, kemik erimesi, kalça kırıkları, vücudunda oluşan dejeneratif eklem hastalıkları bunlara örnektir. Erken yaşta doktor kontrolüyle  bu hastalıkları en azından geciktirici ve hafifletici ilaçları kullanmak hastanın yaşam kalitesini arttıracaktır.

Kalp ve Damar Hastalıkları ve Diyabet; Yaşlı bireylerde görülen en önemli hastalıklardan biri de kalp damar hastalıklarıdır. Yaşlı bireyde en sık  koroner arter hastalığı, hipertansiyon, diyabet ve kalp yetersizliği görülmektedir. Bunların nedeni diğer faktörlerle birlikte yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan yapısal değişikliklerdir.  Bu hastalık riskini en aza indirebilmek için düzenli doktor kontrolünden geçmek, rutin egzersizler yapmak  ve bu hastalıklara neden olabilecek durumlardan kaçınmak gerekmektedir.

Solunum Sistemi  Sorunları; Yaşlı bireyin  bağışıklık sisteminde oluşabilecek değişiklikler solunum  sistemi sorunlarını oluşturabilir. Yaşlı birey bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle solunum sistemi sorunları yaşayabilir. (Grip vs…)  Düzenli br hayat ve gerekli önlemleri alarak bu riskten kurtulmak mümkündür.

Sindirim Sistemi Sorunları; Yaşlılıkta sindirim sisteminde görülen en önemli rahatsızlıklar   aktif yaşamdan uzaklaşma nedeniyle oluşan  kabızlık, mide yakınmaları, beslenme bozuklukları ve iştahsızlıktır. Yaşlı bireyler  doktor kontrolünde bu rahatsızlıklardan kurutulabilir  ya da en aza indirilebilir.