yaşlı bakım huzurevleri alzheimer demans hasta bakıcı unutkanlık geriatri bunama alzaymır

Diş Eti hastalıkları ve Alzheimer ilişkisi; – Yaşlı Bakım Geriatri Alzheimer Demans Bunama Tedavi Özel Huzurevi Bakıcı Bakımevi

Kronik periodontitisin yani diş eti hastalığının altında yatan patojen Porphyromonas gingivalis isimli bakteri ölen Alzheimer hastalarının beyninde de tespit edildi.

Bu bir rastlantı mı yoksa bağlantılı bir oluşum mu? Bu soruya cevap arayan bilim insanları fareler üzerinde yapılan bir deneyde ağızda oluşan bu bakterinin aynı zamanda Alzehimer ile ilişkili olan Amiloid beta isimli proteinin de beyinde çoğalmasını sebep olduğunu keşfettiler.

Şu ana kadar Alzehimer hastalığına neyin sebep olduğu konusunda çaresiz kalan bilim adamları ilk kez bir sebep sonuç ilişkisi yakaladılar, henüz bunu resmi olarak açıklamasalar da bulgular çok kuvvetli.

Araştırmacılar, ayrıca Alzheimer tedavisi süren hastaların beyinlerinde bu patojenin salgıladığı ve gingipain adı verilen zararlı enzimler belirlediler. Bu enzimler, Alzhemir’in iki ayrı göstergesi olan tau proteini ve ubikuitin isimli bir protein etiketi ile ilişkilendirildi.

Ancak daha ilginci araştırmacılar, daha önceki araştırmalarda hiç Alzheimer teşhisi konmamış ölü insanların beyinlerinde de bu zehirli enzimlerden belirlemişlerdi.

Bu durum kısacası şunu ortaya koyuyor eğer bu insanlar daha uzun yaşasalardı Alzheimer olacaklardı. Ancak henüz buda bir tez ve ispatlanmadı.

Araştırmacılar bu konuyu tezlerinde şöyle dile getirmişler;

“Alzheimer hastası insanların ve Alzheimer patolojisi olan fakat demans teşhisi konmamış insanların beyinlerinde gingipain antijenlerini belirlemiş olmamız, beyindeki P. gingivalis içeren enfeksiyonun, demans başlangıcını takip eden yetersiz ağız içi diş bakımının veya son evredeki hastalığın bir sonucu olmadığını; ancak orta yaş üzeri insanlardaki algısal zayıflama neticesinde bulunan bu patolojiyi açıklayabilecek en yakın bir olay olduğunu söyleyebiliriz.”

Araştırmacılar son olarak şunu söylüyorlar;

Bakterinin zehirli proteinlerini hedef alan ilaçlar, yapılan deneylerde şimdiye kadar sadece farelerde fayda sağladı. On beş yıldan bu yana hiçbir yeni demans tedavisinin olmadığını düşünürsek, Alzheimer gibi hastalıklarla uğraşırken mümkün olduğu kadar fazla bulguyu test etmemiz önem taşıyor. Devam eden bu denemelerin, Alzheimer tedavisi bakımından ne sonuçlar getireceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz, dediler.

24Eki 2018
Yaşlı Bakım Geriatri Alzheimer Demans Bunama Tedavi Özel Huzurevi Bakıcı Bakımevi

Aktif ve Sağlıklı Yaşlanmak Sizin Elinizde; Zihinsel ve fiziksel durumunuzun farkındaysanız, mevcut çevrenizdeki sosyal, kültürel, ekonomik ve manevi olaylara katılıyorsanız daha da önemlisi bir şekilde hala üretken olabiliyorsanız evet sizde aktif ve sağlıklı yaşlananlar grubundasınız. En başta bunu bir süreç olarak algılamalısınız. Yani durumunuz iyi veya kötü her ne olursa olsun bir başlangıç yapmak elinizde. […]

15Ara 2018
Yaşlı Bakım Geriatri Alzheimer Demans Bunama Tedavi Özel Huzurevi Bakıcı Bakımevi

Halk dilinde BUNAMA olarakta bilinen DEMANS’ı tanımlarken öncelikle belirli bir hastalık olmadığını vurgulamak gerekir. Demans; beyni ve dolayısı ile yaşamsal fonksiyonları etkileyen bozulmalara neden olan bir grup belirtilerin genel adıdır. Bunların bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz; •Zihinsel etkinliklerin yavaşlaması (gerilemesi) Bu konu aslında Demans içinde genel bir kavramdır. Yani aşağıda sıralayacağımız belirtiler de sonuçta bir zihin […]

20Ara 2018
Yaşlı Bakımı Geriatri Alzheimer Demans Bunama Huzurevi Özel Yaşlı Bakıcı Yaşlı Bakımevi

  Alzheimer Hastalığı beyin hücrelerinin ölümüyle oluşan ve devam eden bir hastalıktır. Erken tanı ve tedaviye erken başlanılması ve düzenli doktor kontrolünde olunması önem taşır. Hastalık ilerledikçe öncelikle hafıza olmak üzere tüm işlevlerde bazen yavaş bazen de hızla ilerleyen kayıplara neden olur. Demans (Bunama) genel bir tanım olmakla birlikte Demans hastalıkları arasında en sık görüleni […]

20Ara 2018
Yaşlı Bakım Geriatri Alzheimer Demans Bunama Tedavi Özel Huzurevi Bakıcı Bakımevi

Huzurevleri; 60 yaş ve üzerindeki muhtaç yaşlıların, korunma, bakım, psikolojik, sosyal ve fiziksel gereksinimlerini karşılayan yerlerdir. Sürekli bakıma ve rehabilitasyona gereksinim duyan yaşlılara bakım ve rehabilitasyon hizmeti verirler. Yatılı sosyal hizmet kuruluşlarıdır. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine bağlıdırlar.

20Ara 2018
Yaşlı Bakım Geriatri Alzheimer Demans Bunama Tedavi Özel Huzurevi Bakıcı Bakımevi

Öncelikle bu iş en az bir bebek bakımı kadar büyük bilgi ve sorumluluk ister.Yaşlılığın temel özelliklerini, gereksinimlerini, bakım yöntem ve uygulamalarını bilmek ilk şarttır. Bu donanıma sahip kişi veya kurumlar yaşlının mutlu, huzurlu ve stabil bir yaşam sürmesini sağlarlar. Devlet Huzur Evleri, Geriatri Hastaneleri , Özel Yaşlı Bakım Evleri ve Eğitimli kişilerin sorumluluğunda bulunan yaşlıların […]

12Oca 2019
Yaşlı Bakım Geriatri Alzheimer Demans Bunama Tedavi Özel Huzurevi Bakıcı Bakımevi

Eğer hastanıza evde bakmak istiyorsanız öncelikle ev ortamını bu hastanın davranışlarına göre düzenlemelisiniz. Örneğin kazaları önlemek için mutfak, banyo, balkon ve dış kapıları kilitli tutmalısınız. Hastanın kendisine zarar verebileceği kesici ve yanıcı aletleri saklamalısınız. Ev içinde bile olsa düşüp yaralanmalara karşı onu yalnız bırakmamalısınız. Takılıp düşebileceği halı kilim gibi yaygıları kaldırmalısınız. Algısında ve otomotor sisteminde […]