yaşlı bakım huzurevleri alzheimer demans hasta bakıcı unutkanlık geriatri bunama alzaymır

ALZHEIMER HASTA YAKINLARI İÇİN TAVSİYELER; – Yaşlı Bakım Geriatri Alzheimer Demans Bunama Tedavi Özel Huzurevi Bakıcı Bakımevi

 1. Eğer hastanıza evde bakmak istiyorsanız öncelikle ev ortamını bu hastanın davranışlarına göre düzenlemelisiniz. Örneğin kazaları önlemek için mutfak, banyo, balkon ve dış kapıları kilitli tutmalısınız. Hastanın kendisine zarar verebileceği kesici ve yanıcı aletleri saklamalısınız. Ev içinde bile olsa düşüp yaralanmalara karşı onu yalnız bırakmamalısınız. Takılıp düşebileceği halı kilim gibi yaygıları kaldırmalısınız. Algısında ve otomotor sisteminde yavaşlamalar olacağından yüyüken takılabileceği sivri köşeli eşyaları kaldırmalısınız.
 2. Alzheimer hastalığının tam bir tedavisi olmadığından sadece hastalığın ilerlemesini yavaşlatacak ilaçlar kullanılır. Bu sebeple hastalığın hangi seviyede olduğunu anlamak için öncelikle mutlaka doktor desteği almalısınız. Eğer doktor evde bakımın zor olacağı kanaatindeyse bu konuda hizmet veren kurum ve kuruluşlardan destek almalısınız. Kurum seçimini yaparken kendinizi de düşünmeli hem maddi hemde manevi açıdan sizi zorlamayacak bir yer bulmalısınız. Sizin ikametinize çok uzak olan bir yeri tercih etmemelisiniz.
 3. Bu hastalar evde bakıldıklarında genellikle hasta yakınlarının da psikolojilerinin bozulmasına sebep olurlar. Bu yüzden hem maddi hem de duygusal açıdan bu sürece hazır olmak gerekir. Evde bakım kararı öncesinde hem hastalık hem de bakımı konularını araştırmalı ve nelerle karşılaşabileceğinizi öğrenmelisiniz. Bakım sırasında kendi pisikolojiniz açısından anı yaşamalısınız ancak mutlaka geleceği de planlamalısınız. İlerleyen dönemde tek başınıza yeterli olamayacağınızı bilmelisiniz. Bu sebeple destek alabileceğiniz aile yakınlarını önceden bilgilendirmeli ve hazırlamalısınız.
 4. Alzehimer hastasına bakan hasta yakınlarında çoğunlukla depresyon ve strese bağlı fiziksel rahatsızlıklar görülebilir bu sebeple kendinize psikoloij destek alabileceğiniz bir doktor edinin ve randevularınızı aksatmayın. Bu konuyu sakın görmezden gelmeyin. Siz geri düştüğünüz anda evde bakıma muhtaç iki kişi olacaktır, bunu unutmayın.
 5. Hastanız ilerleyen dönemlerde kişi ve obje isimlerini unutabilir, sizi tanıyamayabilir, bu durumlara hazırlıklı olmalı ve hoşgörülü davranmalısınız. Her defasında onu düzeltmek veya öğretmeye çalışmak hatalı bir davranıştır bunun yerine bazılarını görmezden gelmeli bazılarına da siz eşlik etmelisiniz. Çoğu zaman rol yapmalı ve onun olmanızı istediği kişi olmalısınız.
 6. Bu süreçte hastanı uyku düzeni bozulacaktır, uyku uyuma sıklığı değişecektir, kendi uyku düzeninizi korumak için mutlaka ikinci bir aile ferdi veya bir hasta bakıcıdan destek almalısınız. Destek konusunda her teklife açık olmalı ve destek için yapılanlarda hata varsa açık sözlülükle karşı tarafı uyarmalısınız.
 7. Bu hastalığın seyrinde hasta yakın zamanda yaşanan olayları veya tanışılan kişileri hatırlamakta zorluk çekebilir. Onunla beraber yaşadığınız veya sizin geçmişte bildiğiniz onunla ilgili anıları paylaşın. Bu davranış şekli hastanın moral düzenini dengeleyecektir.
 8. Zaman içinde hasta kendi öz bakımı ve hatta ilerleyen dönemlerde tuvalet ihtiyacını bile kendi başına göremeyebilir. Bu durum hijyen açısından tehlikeli olduğundan beraberinde enfeksiyon hastalıklarını da getirecektir. Hastanıza öz bakım ve tuvalet konularında mutlaka destek  ve yardımcı olmalısınız.
 9. Hafıza sorunları yaşayan hastanız yaşanmamış bir olayı anlatabilir veya çok eskiden tanıdığı birini gördüğünü söyleyebilir. Bunun gibi fizik kurallarına aykırı bazı olayları da yaşadığını anlatabilir. Bu gibi durumlarda onunla empati kurun ve kesinlikle kendi haklılığınızı ona kabul ettirmeye çalışmayın. Mümkün olduğu kadar onun dünyasında yaşamaya çalışın. Aksi davranışlar onu üzecek ve sinirlendirecektir.
 10.  Hasta olan hasta olduğunu bilmez bu sebeple onun normal gündelik yaşamına sosyalleşmesine müsaade edin ona esir hayatı yaşatmayın. Uygun aktiviteler ve aktif bir sosyal yaşam hastanın sıkıntısını ve ajitasyonunu azaltır. Ona gazete okuyun haberleri anlatın.
 11. Onun becerebileceği görevler işler verin bir şeylerle meşgul olması gündüz uyuklamalarını azaltacağından uyku düzeninede yardımcı olacaktır.
 12. Alışageldiği yaşantısını bozacak çok fazla yenilikler getirmeyin, rutini korumaya gayret edin. Yemek saati, uyku saati, yürüyüş saati, oyun saati gibi zamanlamaları bozmayın. Sürekli görüştüğü komşu ve arkadaşlarını önceden bilgilendirerek görüşmelerine devam ettirin.
 13. Şimdi o sizin tanıdığınız kişi olmasa da onu bu haliyle kabul edin, saygı gösterin ve sevgiye cevap verdiğini unutmayın. Hem sözel hem de duygusal davranışlarınızla ona sevginizi hissettirin. Samimi olun, ona acıdığınızı, onu aşağıladığınızı veya onaylamadığınızı anlayabileceğini unutmayın. Sevgi en kuvvetli ilaçtır sevginizi mutlaka hissettirin.